Začala kompletní rekonstrukce budovy Terapeutické komunity Vršíček

Ve čtvrtek 19. května 2011 odstartovala kompletní rekonstrukce Terapeutické komunity Vršíček v Litohlavech na Rokycansku, kde se dobrovolně léčí především mladí muži, závislí na drogách, alkoholu nebo hracích automatech. Komunitu provozuje Středisko křesťanské pomoci Plzeň (SKP).

Terapeutická komunita Vršíček je v Plzeňském kraji jediným zařízením svého druhu, které poskytuje komplex standardizovaných služeb podle Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky.

Rekonstrukce bývalé hájenky bude stát téměř 22 milionů korun, z toho přibližně 18 miliony přispějí fondy Evropské unie – ROP Jihozápad z 5. výzvy, oblast podpory Rozvoj infrastruktury pro sociální integraci. Zbytek nákladů uhradí Evangelická církev metodistická – zřizovatel SKP a plzeňský magistrát.

Přestavbu uskuteční plzeňská stavební firma BIS, a.s., která zvítězila ve výběrovém řízení.

Projekt rekonstrukce, jehož autorem je architekt Martin Kondr, počítá s kompletní stavební úpravou domu a veškerých inženýrských sítí. Po rekonstrukci se zvýší kapacita lůžek ze současných 12 na 20. Vedení SKP přitom počítá s vytížeností na minimálně 15 lůžkách. V přízemí, kde jsou nyní ložnice a společné prostory, zůstane kuchyně, jídelna a společenská místnost, ložnice klientů se přestěhují do patra.

V areálu vznikne také truhlářská dílna, určená pro pracovní terapii.

V upraveném podkroví bude nově prostor pro společnou terapii rodiny. K úspěšné léčbě totiž pomáhá i blízký styk klientů s jejich rodinami. Ty budou nově moci na Vršíčku krátkodobě pobývat, a to po předchozí domluvě.

Další významnou novinkou a velkou změnou je, že po rekonstrukci se v TK Vršíček budou moci ze závislostí léčit i ženy.

Rekonstrukce TK Vršíček potrvá do května příštího roku. Dosavadní klienti a pracovníci našli útočiště v pražském SKP v Horních Počernicích.

Pobyt v komunitě trvá zhruba od 9 do 12 měsíců. Po skončení léčby mohou klienti přejít do Střediska následné péče – Chráněné bydlení (provozuje POINT 14).  Pokud klienti spadají do kategorie nezaměstnatelných klientů, mohou začít pracovat v naší Pracovní a sociální agentuře na pozici dělníka úklidových a údržbářských prací. Tato návazná následná péče pomůže klientovi obstát v životě po léčbě a zvyšuje efekt léčby.

23. května 2011

Bližší informace:
Ing. Ivona Pavelková, koordinátorka projektu, Husova 14, 301 00 Plzeň
M: 777 785 461, e-mail: pavelkova@skp-plzen.cz

Permanent link to this article: http://diakonie.umc.cz/tiskove-zpravy/zacala-kompletni-rekonstrukce-budovy-terapeuticke-komunity-vrsicek/